Čistotnost:o)
Pokud bydlíme ve velkém městě, můžeme naučit chodit pejska na záchod i doma. My jsme zkusili nejdříve psí plenky, které se rozáthly na zem, nepropouštěly.... Ale pak jsme koupili kočičí záchod, dali do něj noviny a nasypali tam kočičí písek. Jelikož jsme Neldu měli až jako starší, už se na to špatně naučil, a proto, pokud mátě štěndo, učte ho hned ze začátku. Samozřejmě choďte venčit i ven, ale je dobré, když pejsek ví, že může doma právě na toto místo.
Důležité také je zvolit si povel, který budeme používat pokaždé, když budmee chtít, aby se štěně vyčůralo nebo vybobkovalo. Také se jak před venčením tak před učením čůrání doma ptejte pejska: "Chceš čůrat?" Uvidíte, že časem se naučíte poznat kdy pejsek potřebuje a kdy ne.
Povely:o)
SEDNI: vždy při učení pejska používejte dobrůtky. Dejte pejskovi dobrůtku očuchat, popř. olíznout, ale nedávejte mu ji. Řekněte sedni! a jemně tlačte pejskovi zadeček k zemi. Dobrůtku mu držte nad hlavou. Nejlépe se cviky učí ve dvou, kdy druhý může asistovat. Jakmile se pejsek posadí, hodně ho pochvalte a dobrůtku mu dejte. Jakmile pejsek na povel slyší, už nepoužívejte dobrůtku. Povel sedni pak trénujte každý den, používejte ho hodně často a při každém uposlechnutí pejska hodně pochvalte.
LEHNI: pejska posaďte vedle sebe, mějte opět pamlsek u sebe. Řekněte lehni" a položte pejskovi ruku na lopatky, tam kde má kohoutek. Lehce ho tlačte k zemi, nesmíte však násilím. Nejlepší je slovo Lehni říkat neustále dokola. Pomalu a hlasitě. Až si pejsek lehne, pochvalte a dejte pamlsek. Cvik několikrát zopakujte, dokud to pejsek neudělá sám. Poté můžete začít kombinovat Lehni a Sedni. Chce to hodně trpělivosti.
POKLONA: pejska opět dejte vedle sebe. Pejsek by měl stát, nesmí si sedat. Mějte u sebe dobrůtku. Pejskovi řekněte slovo Poklona a jemně mu přitlačte na zádíčka, avšak se mu snažte zadeček držet nahoře. Je to podobné jako u povelu Lehni, avšak zadeček musí být nahoře.
ZŮSTAŇ: pejska uveďte do sedu či lehu. Pamlsek mějte při sobě. Řekněte srozumitelně a hlasitě Zůstaň! a pomalu od pejska odstupujte. Pokud se pejsek hne za Vámi, pak musíte začít znovu. Pejska dejte do lehu či sedu, říkejte zůstaňa a pomaličku odstupujte. Pokud jste dva, může jeden pejska držet na místě a druhý jít pomalu pryč. Nikdy nesmíte odejít z dohledu pejska, neboť je to jorkšírek a ten chce být stále u svého pána. Nikdy nepleťte povel Zůstaň a čekej!
Věděli jste...:o)
1. Nikdy nesmíte nosit svého pejska na místo, kde má čůrat? Musíte ho tam zavést na vodítku nebo by vás měl následovat.
2. Při výcviku musíte mít obrovskou trpělivost, být důslední a snažit se pochopit pejska.
3. Měli byste pejska odměňovat i za to, že je hodný a klidně leží, nebo si pěkně hraje.
4. Pejskové jsou citliví na náladu svých páníčků. Zbytečně na pejska nekřičte, i když právě nemáte nejlepší náladu, ten pejsek za to nemůže. Snažte se na něj mluvit vždy klidně nebo ho pohlaďte. On totiž cítí, že vám třeba není dobře, nebo že jste smutní.
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj. Přijde mi, že jsou povely popasány zbytečně složitě. Pes si přece sedá sám od sebe. tak proč toho nevyužít? :-)
Navíc pro jorka je určitě příjemnější cvičení luringem nebo shapingem. Přece jen je to drobek a obyvkle nemá moc vlásce, když se nad ním člověk sklání :-)
dobrý den
(kata, 21. 2. 2014 12:54)
dobrý den moc se mi líbí váš blog já brzy budu mít pejska yorkšíra už se na něj moooc těším a tak se pokouším získávat informace.nashledanou.
dobrý den
(kata, 21. 2. 2014 12:53)
dobrý den moc se mi líbí váš blog já brzy budu mít pejska yorkšíra už se na něj moooc těším a tak se pokouším získávat informace.nashledanou.
Přijde mi to složité
(crazyafoto.blog.cz, 2. 9. 2014 16:56)